Interprovincials

Find Past Provincial and National Champions

Team “A” denotes the Alberta Provincial Champion at Nationals.

Team “B” denotes the Alberta Provincial runner-up that also attends Nationals.

Find National Champions

Teams that won Nationals are highlighted and have a star (*) behind them

Do you have pictures of a winning team from a competition found on our website?

If so compare your picture with what we have (or don’t have) and if yours is a better picture, please send them to ab5pbapix@alberta5pin.com or Tim Wiseman

When submitting a picture, please

  • Check that we don’t already have it on the site
  • Identify the event,
  • The season,
  • Members of the team shown from
    • back row to front row
    • listing bowlers from left to right
  • include coaches/manager names if you have them

We would love to add all this history to our website

Use the arrows to the right to select the Championship you are interested in

Nationals: Saskatoon

Calgary Team “A”
Ron Diamond
Chris Wrigley
Arlene Wahl
Kim Teters
Bob Stirling (coach)

Edmonton Team “B”
Barry Luopa
Arthur Lacroix
Courtney Troock
Janice Popiwchuk
Melody Bobinec (coach)

Nationals: Saskatoon

Nationals: Saskatoon

Edmonton Team “B”
Barry Luopa
Arthur Lacroix
Courtney Troock
Janice Popiwchuk
Melody Bobinec (coach)

Central Team “A”
Larry Gabert
Wayne Walker
Candice Bakkeli
Carol Walker
Eric Andersen (Coach)

Nationals: Calgary

Central Team “A”
Dale McKenelley
Curtis McKenelley
Bonnie Malmas
Bev Morin
Debbie Boswell (Coach)

Edmonton Team “B”
Barry Luopa
Yvon Hachey
Trish Kidd
Teresa Maquire
Andre Vaillancourt (coach)

Provincial Results

Nationals: Winnipeg

Southern Team “A” **
Keith Keeler
Clive Keeler
Bev Keeler
Sharon Keeler
Carol Oster (Coach)

Central Team “B”
Wade Berg
Don Lattery
Nancy Smith
Carol Brown
Eric Andersen (Coach)

Provincial Results

Nationals: Thunder Bay

Edmonton Team “A”
Steve Leckie
Barry Luopa
Teresa Maguire
Cindy Begalke
Yvon Hachey (Coach)

Edmonton Team “B”

Provincial Results

Nationals: Regina

Southern Team “A”
Mike Bolduc
Keith Keeler
Bev Keeler
Alma Gutfriend
Gizelle Darr (Coach)

Edmonton Team “B”
Mark Popowich
Steve Leckie
Teresa Maguire
Dorrie Mielke
Gerry Anderson (Coach)

Provincial Results

Nationals: Hamilton

Edmonton Team “A” **

National Champions

Barry Luopa
Paul Navartil
Lisa Philips
Jocelyn Bird
Darrell Bradley (Coach)

Edmonton Team “B”
Yvon Hachey
Gary Leigh
Bernice Heisler
Linda Schwonik
Gerry Anderson (Coach)

Provincial Results

Nationals: Edmonton

Edmonton Team “A”

Calgary Team “B”
Doug Massan
Trevor McElroy
Jennifer Taylor
Christine Hawes
Debbie Boswell (Coach)

Provincial Results

Nationals: Thunder Bay

Edmonton Team “A”

National Silver Medallists

Toby Waterman
Steven Leckie
Astrid Olsen
Cassie Finkbeiner
Dexter Wiseman (Coach)

Central Team “B”
Shari Hansen
Kelly Budd
Steve Budd
Ty Frank
Eric Andersen (Coach)

Provincial Results

Nationals: Charlottetown

Central Team “A”

National Bronze Medalist

Calgary Team “B”

Provincial Results

Nationals: Winnipeg

Central Team “A”

National Bronze Medalist

Calgary Team “B”
Rick Krahn
Michael Haug
Jennifer Collier
Karin Zado
Maria Wood (Coach)

Provincial Results

Nationals: Gatineau

Central Team “B”

National Silver Medalist

Calgary Team “A”

National Bronze Medalist

Provincial Results

Nationals: Hamilton

Central Team “A”

Central Team “B”
Brian Henke
Chris Taylor
Sylvia Hitchcock
Tricia Wigston
Eric Andersen (Coach)

Provincial Results

Nationals: Calgary

Southern Team “A”

Calgary Team “B”

Provincial Results

Nationals: Charlottetown

Central Team “A”

Bronze Medal at Nationals

Calgary Team “B”

Provincial Results

Nationals: Saskatoon

Central Team “A” **

Canadian Champions

Edmonton Team “B”

Provincial Results

Nationals: Cancelled Due to Covid 19

North “A”

Central Team “B”
Lisa Goldsbury
Sam Leavitt
Tamara Borley
Angie Bergeson
Coach: Bonnie Malmas

Provincial and National Event Cancelled Due to Covid-19 Pandemic